Barvy v živém interiéru

07.10.2020

Barvy vnáší do interiéru emoce a vytváří jeho atmosféru. S některými barvami nám víc chutná, s jinými se lépe soustředíme a s dalšími snadno usínáme. Proto bychom se měli zamyslet, jaké barvy se objeví nejen na našich stěnách, ale také v celkovém barevném schématu našeho domova.

Barvy člověka povzbuzují, uklidňují, nebo jsou neutrální. Světlé barvy dodávají pokojům dojem, že jsou větší a jasnější. Tmavé barvy zase vytváří intimnější atmosféru ve velkých místnostech.  

Povzbuzující barvy

Povzbuzující barvy ve svých sytých tónech používejte v interiéru střídmě jako akcent, prostředek pro dotažení celkového barevného konceptu. Jedná se obvykle o drobný detail, který naruší monotónnost prostoru např. osvětlení, textilie, solitérní designový kus nábytku, dekorativní a umělecké předměty. 

Na celkovém barevném schématu interiéru by se akcentující prvky syté barvy měly podílet cca 10%. 


Žlutá

Nejjasnější teplá barva s povzbuzujícím a rozveselujícím účinkem. Podporuje myšlení a oživuje paměť. Napomáhá uvolnění a komunikaci při navazování kontaktů.

Je to vynikající barva detailů nebo solitérů do zasedačky, kuchyně, jídelny, koupelny i dětského pokoje. Při použití ve velkých plochách, má ale stejně jako slunce na Sahaře opačný účinek.


Hořčicově žlutý polštář ze sametové tkaniny - více informací

Červená

Červená je teplou stimulující barvou. Oživuje nás a dodává nám odvahu. Symbolizuje krev, vitalitu, sílu života a energii. 

Stejně jako žlutá se hodí na výrazné doplňky a solitéry do obývacích pokojů nebo jídelen. V předsíni zase může vytvořit silný první dojem.

Červený kovový nástěnný věšák
> více o produktu  

Červené závěsné světlo z polykarbonátové skořepiny
> více o produktu

Růžová 

Barva roku 2020 ve svých kouřových, pudrově-starorůžových odstínech. Symbol něhy, jemnosti, romantiky, ale také nezralosti a naivity. 

Perfektně ladí se zlatou, měděnou, šedou, antracitovou, dubem i betonem. V přiměřených dávkách se dá kombinovat snad se všemi barvami.  

Oranžová 

Oranžová je symbolem optimismu, mládí a radosti ze života. Hodí se do dětského pokoje nebo místnosti na cvičení. V "malých dávkách" může pomáhat proti depresím, nechuti a pesimismu. Vytváří pěkný akcent teplejším odstínům zelené a modré.

Do přírodních interiérů perfektně ladí odstín Terakota nebo také terra cotta, což je druh keramiky hnědooranžové barvy. Ve starověku se využívala k výrobě soch a sošek, cihel nebo střešní krytiny. 

Růžová a oranžová se ve svých jemnějších odstínech hodí také jako doplňující barva, která se na barevném schématu interiéru může podílet cca 30%. Např. výmalba jedné stěny a sladěný koberec nebo sedačka.  

Designová sametová židle v různých barvách - více informací

V jednoduchosti je krása - svítidlo v různých barvách
> více o tomto lustru  

Růžová retro lampa do dívčího romantického pokoje
> více o lampě 


Uklidňující barvy

Hodí se jako doplňující barva do barevného s schématu interiéru. Např. výmalba jedné stěny, závěsy, koberec, postel nebo nebo sedačka. 
Odpovídající podíl doplňujících barev na celkovém barevném schématu interiéru je cca 30%.

Ve svých sytých odstínech jsou pěkné i jako akcentující prvky.

Zelená

Je barvou přírody, rovnováhy, klidu a naděje. Působí uklidňujícím dojmem. Pohled na zelenou barvu napomáhá regeneraci a načerpání nové síly. Spojením osvěžujících vlastností modré a veselé žluté je zelená vhodným odstínem pro téměř všechny místnosti v domě a přirozeně se hodí k jakémukoliv dřevu. 

Se světle zelenou zdí příjemně ladí  Retro skříň v dekoru jasanového dřeva - více o skříni

Světle zelená čalouněná pohovka s černou kovovou podnoží.
> zelené pohovky

Stylová lenoška je zhmotněním stylu art deco. Dokonalý solitér zejména do komerčních prostor, hotelů, kanceláří... 
> více o lenošce

Závěsné světlo s pozlacenou základnou a tónovaným skleněným stínidlem
> více o lustru

Tyrkysová 

Barva roku 2020. Co si představíte, když se řekne azuro? Jasné nebe u moře nebo na zasněžených vrcholcích hor? Určitě to bude něco příjemného jako dovolená, volnost, svoboda, hlava osvobozená od vzorců a povinností.

Tyrkysová barva je směsí modré a zelené. Působí relaxačně, má blahodárné účinky na tělo i duši. Symbolizuje lásku, radost, veselost a optimismus. Aktivuje kreativitu, tvůrčí schopnosti a podporuje komunikaci. Hodí se proto do obýváků, kanceláří, společenských nebo zasedacích místností.

Modrá 

Patří ke studeným uklidňujícím barvám. Symbolizuje moře, nebe, ale i konzervatizmus a povinnosti. 

Světle modrá přináší inspiraci a dává nám pocit svobody. Světle modrou, zkombinujte a rozjasněte teplými odstíny na a textiliích, aby nepůsobila moc chladně.

Tmavě modrá je barvou spolehlivosti, míru a celkově uklidňuje. Zlepšuje schopnost soustředit se, ale vyvolává pocit smutku.

Saténové povlečení - 100% bavlna 

Modré kusové závěsy s různou propustností světla

Fialová 

Světlé verze fialové, jako je levandule, šeřík a lila, přinášejí klidný pocit, ale na rozdíl od modré bez rizika pocitu chladu. Fialová v odstínu snítky levandule je charakteristická pro interiéry ve stylu "Provence". 

V tmavších odstínech působí fialová mysticky. Spojuje se s luxusem a kreativitou. Je symbolem spirituality a duchovna. Pomáhá při meditaci a může mít až hypnotické účinky.  


Neutrální barvy

Černá, šedá, bílá a hnědá jsou základem pro všechna barevná schémata a tvoří cca 60%. Jsou vhodné na výmalbu, podlahy textilie i nábytek. Jejich ctnost spočívá v jejich flexibilitě - stačí přidat výraznou barvu a oživit místnost nebo naopak ubrat a tím interiér zklidnit.

Bílá modulová sedačka - více informací

Bílá

Symbol čistoty, jasnosti a nevinnosti, ale také perfekcionismu a touhy po dokonalosti bez jakýchkoliv kompromisů. Je chladivou barvou, která působí rozjasňujícím dojmem, zvětšuje prostor a napomáhá přemýšlení.

Hnědá 

Barva země, která dokáže působit klidně, důvěrně a harmonicky. Světlé odstíny taupe, cappucino nebo laté vytváří elegantní a  luxusní dojem.

Černý konferenční stolek - více informací

Černá 

Symbolizuje tajemno mystiku, ale také smutek. Přesto je oblíbenou barvou, která nám pomáhá neuzavírat se do sebe a neztratit v neklidném světě.

Šedá 

Barva neutrality a kompromisu.
Protože snižuje sytost okolních barev, je nazývána "upírem barev".