Interiér domu nad Prahou

15.02.2022

Zadání

Návrh interiéru novostavby nízkoenergetického dvoupodlažního domu s terasou pro manželský pár v produktivním věku a jejich domácí mazlíčky. Z terasy vznikne zimní zahrada.

V celém domě, kromě koupelen, wc a předsíně, je položena stejná podlaha - imitace dekoru dřeva světlé šedohnědé barvy. Úložné prostory budou v předsíni, v pokojích ve 2. NP a v garáži.

Dům je vytápěn pomocí rekuperace vnitřního vzduchu v kombinaci s výhřevem podlah v koupelně, kuchyni, vstupní hale a toaletě. V létě systém rekuperace zajišťuje k chlazení.  

Do obytného pokoje s kuchyňským koutem by rádi umístili masivní kulatý italský stůl s výrazný zdobením v zámeckém stylu a olejomalbu z předchozího domova.  

Manžel je inženýr letectví a kosmických systémů, má rád kov, nerez, titan v kombinaci se sklem a betonem. Paní domu se líbí pastelové barvy, přeje si ložnici v Provence stylu a stůl se zrcadlem. V ložnici s velkým francouzským oknem, ze kterého je překrásný výhled na Prahu, bude kromě standardního vybavení stoleček s křesílky.  Pokoj s kuchyňským koutem

Místo lavice navrhuji ke stolu elegantní židle z tmavšího dřeva ideálně se světlým čalouněním. Budete-li v budoucnosti chtít, můžete stůl jednoduše vyměnit. Pokud se ale rozhodnete pro tento "glamour" styl, není k tomu důvod. Navíc můžete stůl posunout, bude-li více strávníků.

Velké skříně a vrchní skříňky v kuchyni lak smetanové barvy, spodní skříňky a nika tmavší dřevodekor např. Dub Charleston tmavě hnědý - feelwood

Pracovní a zádová deska beton Chicago tmavě šedý, případně imitace mramoru Pietra Grigia antracitová.

Systém rekuperace neumožňuje použití digestoře s odtahem a přímé napojení na rekuperační systém není možné. Proto jsme zvolili recirkulační digestoř zabudovanou ve varné desce, která je navíc efektivnější a má lepší parametry. 

Lakované skříně s oblými tvary, elegantní pohovky, křišťálové lustry, konferenční stolky se zlatou podnoží ladí s hodnotným stolem a dodávají pokoji punc noblesy.

Vysoké skříně a vitrína lemující stěnu vedle dveří se stáčí pod schody, kde je schovaný mrazák a výsuvná potravinová skříň. 

Pod schody by se mělo vejít také piano paní majitelky.

Návrh D - lavice do oblouku

 Lavice sčalouněným sedákem na míru. Vrchní a krajní skříňky zakončené obloukem. Lednice obestavěná skříní s troubou a úzkou skříňkou s nikou. Průchod do kuchyně musí být dostatečně široký, aby kuchař(ka) nekličkoval(a) s horkými hrnci - 90 cm.

Velké skříně a vrchní skříňky v bílém laku, spodní skříňky a lavice černý mat. 16 cm tenká pracovní deska PerfectSense imitace mramoru. Černobílou kombinaci doplňuje tmavší dřevodekor, ze kterého je nika, TV stolek a do podobného ostínu by byly mořené lamely lemující lavici. Na stole sklo imitace lehce narůžovělého mramoru.

Za kuchyňskou linku asedačku navrhuji stěrku. Sedačku koňakově hnědou, pokud možno tón tónu se stolem.

Vysoké skříně do L s oblým rohem lemují stěnu a stáčí se pod schody. Díky tomu nevypadají skříně hluboké min. 70 cm, do kterých se musí schovat mražák, tak robustně. Druhá skříň může sloužit jako potravinová.

Pod schody velká vitrína na pěkné nádobí, alkohol, knihy a další dekorace + skříň s úložným prostorem.


Ke stolu by bylo fajn mít alespoň dvě 

Obliny, oblá dvířka se vyrábí z ohýbaného masivu, ale dalo by se vymyslet řešení s tvarovatelnými lamelami, které se dají povrchově upravovat jako klasické dřevo - mořit, lakovat....

Návrh A - více úložných prostor

Z leva: lednice s mražákem, myčka 60 cm, dřezová, skříňka 60 cm s výsuvem na odpadkový koš, rohová skříňka. Za rohem zásuvky 90 cm, nad nimi varná deska s vestavěnou digestoří a zásuvky cca 58 cm. 

Ve vizualizaci Dub Charleston, Grafitově šedá a Dark lunar stone, alternativa Dub Sherman a Lanýžově hnědá.

Ve výklenku nejdříve méně hluboké otevřené police, aby se daly pohodlně otevřít zásuvky ve skříňce pod oknem, vysoká skříň s vestavěnou troubou, potravinová skříň a polootevřená skříň.   

Vlevo kuchyňskou linku opticky oddělují od obývací části dva květinové truhlíky v kovové konstrukci. Díky otevřené nice v pravém rohu nepůsobí sestava vysokých, hlubokých skříní tak mohutně.

Nábytek kromě stolu, který jsem nakreslila podle fotky, jsem použila z knihovny renderovacího software jen pro představu o rozmístění.
Jídelní stůl je skutečně hodně velký. Zkoušela jsem ho umístit i jinam do prostoru - blíže ke kuchyňské lince, ale nakonec jsem se vždy vrátila k této variantě. 

Vpravo vedle okna bych doplnila regál s otevřenými i uzavřenými skříňkami na knihy, skleničky, dekorace, alkohol...  

Příklad řešení regálu
Příklad řešení regálu

Na stěnu mezi vchodem do pokoje a stolem můžeme dát obraz, ale pěkná by tam byla i souvislá skříňová stěna plná, příp. s nikami. Tím býchom získali další úložný prostor. Pro tento případ bych potřebovala změřit prostor mezi stěnou a otevřenými posuvnými dveřmi.

Příklad řešení stěny
Příklad řešení stěny

Návrh B - větší pracovní plocha

Uspořádání kuchyně je téměř stejné jako u varianty A. Místo "skříňového bloku" je v nice další pracovní plocha. Pod ní 3 skříňky š. 60 cm, uprostřed vestavná trouba v méně komfortní výšce. Pracovní deska je vlevo zaoblená kvůli bezpečnosti. Nad pracovní plochou nízké otevřené skříňky v kovovém rámu. Za kuchyňskou linku bych v případě této verze aplikovala omyvatelnou stěrku, aby plocha byla souvislá, případně velkoformátový obklad. Zádové desky nejsou vhodné, protože se vyrábí jen ve formátu pod vrchní skříňky. Musely by se napojovat a tím by vznikly nepěkné spáry.

V obývací části pokoje je místo rohové sedačky jedna 3 místná a jedna dvoumístná rovná sedačky. 3 místná může být rozkládací. Toto uspořádání můžet být také ve var. A.


Návrh C - opačný směr vaření

V tomto návrhu probíhá varný proses v opačném směru - proti směru hodinových ručiček. 
Mohl by být zachován i původní směr, ale tím bychom rozbili "varnou zónu" a trouba by byla celkem daleko od varné desky.

Z prava lednice a mražák v nice. Pod výše umístěným oknem myčka a dřez s širší skříňkou (cca 85 cm) na výsuv s odpadkovými koši.

Rohová skříňka, zásuvky 90 cm nad nimi varná deska, zásuvky 60 cm, vysoká skříň s vestavěnou troubou, potravinová skříň. 

Další možné rozmístění nábytku v obývací části je s rohovou sedačkou, postavenou zády k oknu a televizí na skříňi, která by současně opticky oddělila kuchyňský kout.

Nábytek se dá rozmístit také jako ve variantě B - se dvěmi rovnými sedačky. V tomto případě bych kuchyň zakončila opět úzkou vysokou skříní s nikou nebo bychom mohli na kuchyňskou linku navázat obývací stěnou.

Příklad interiéru, kde obývací stěna navazuje na kuchyňskou linku
Příklad interiéru, kde obývací stěna navazuje na kuchyňskou linku

Alternativa barevné kombinace

Místo tmavé barvy odstín kávy laté - u Kronospanu pod názvem SU Satin, Egger má v lakovaných deskách PerfectSense dekor U702 Kašmírově šedá

V mém návrhu nahrazuje třešen Dub Sherman koňakově hnědý