Včelka

Včelka chce mít všechno perfektně
uspořádané a na očích dokud nedokončí práci.

Včela má většinou hodně rozpracovaných projektů a všechno potřebuje mít "na očích". Svoje důležité a často používané věci neuklízí, dokud nedokončí práci. Včely jsou sice velmi pracovité a organizované, ale často vše skladují na hromadě, dokud nemají čas to "správně" roztřídit a uklidit. 
To se pak rychle může změnit v nepořádek.

Je mnoho druhů včel. Některé mají pracovní projekty, ke kterým potřebují hromady papírů, z nichž čerpají informace. Jiné mají spoustu koníčků, které vyžadují hory zásob.

Včely téměř vždy nashromáždí spoustou věcí. 
Může se jednat o cvičební pomůcky, fotografie, umělecké potřeby, knihy, kuchyňské nádobí, dřevěná prkýnka, nářadí pro domácí kutily. Prostě cokoliv, co používají pro svůj koníček. Pokud je včela vášnivým čtenářem, pravděpodobně se topí v knihách, časopisech nebo novinách. Vaření a pečení je také bezva koníček. Včela bude mít všechno nádobí, které by kdy vůbec mohla potřebovat! 

To vše může rychle zaplnit celý dům. 
Jednou přece musíte uznat, že přestože něco může být někdy užitečné, odebírá to prostor důležitějším věciem.

Nic se nemá přehánět.
Včela je trochu organizační perfekcionista a upřednostňuje mikroorganizaci. Vše pečlivě třídí a uspořádává do skupinek.

Je schopná udržovat propracovaný organizační systém, ale má problém najít čas na to, aby ho vymyslela a vytvořila.   

Nechtějte být dokonalí 

Místo dělání hromad je lepší začít s "uspokojivým" systémem pořádku, který můžete vyladit později, až budete mít více času.

Den má jen 24 hodin. 
Zkuste dělat současně maximálně 3 věci. Včely jsou mistři dobrých úmyslů, ale během jednoho dne se prostě nedá vše rozumně zvládnout. Pokud máte něco dlouhodobě rozpracované, možná je na čase všeho se zbavit a udělat prostor novým projektům, o které máte větší zájem. 

Plánujte, plánujte, plánujte.
Váš čas je drahý, tak ať toho stihnete co nejvíc. 

Tipy jen pro včely

Chytrý skladovací systém

Závěsný systém Reponio, který sami snadno změníte podle toho, jak se časem mění vaše koníčky, vybavení, potřeby nebo byznys. 

Jedno jediné řešení tak s vámi poroste celý život. 

Otevřené police prostě potřebujete. 
Při tvorbě polic z dubových křížů se fantazii meze nekladou. Záleží jen na Vás, jaký tvar a kterou ze tří barev si vyberete.

> více informací 

Používejte "projektové koše" na všechno, co potřebujete pro aktuální projekt. Až budete hotovi, vraťte vše zpět do krabice. Máte uklizeno a současně nemusíte všechno hledat znovu, až budete na projektu pracovat příště.
> více informací

Vaším úžasným pomocníkem je závěsný organizér.
Pořiďte si ho do své kanceláře, pracovny, dílny nebo do kuchyně. Na závěsném organizéru máte to nejdůležitejší na vaření pořád po ruce.
> více informací 

Do zajímavého regálu ve stylu "Čistá příroda" snadno odložíte i rozečtenou knihu. 
> více regálů

Na  nástěnku si napište priority a úkoly. Míň toho zapomenete a nástěnka navíc může i dobře vypadat.
> více informací 

V tomto organizéru si vytvoříte takový systém, ve kterém se dobře vyznáte. 
Hodí se do Skandinávského stylu
> více informací

Potřebujete oravdu hodně prostoru na všechno k make upu, šminky i bižuterii.
> více informací

V kuchyni potřebujete přehledný stojan na kořenky. Tento nerezový má 9 průhledných magnetických kořenek.
> více informací

Se zásuvkami perfektně využijete a zorganizujete prostor v lednici.
> více informací

Knihovny, vitríny a dělící stěny doplněné úložnými koši jsou Tvým nejlepším přítelem ve "Skandinávském stylu".  
> více informací

Pojízdné snadno dostupné zásuvky, do kterých uložíte všechny vaše rozpracované projekty.  
> více informací

Úložný box i na ty nejmemnší drobnosti je třešnička na dortu. Jeden stačí, nic se nemá přehánět.
> prohlédnout na e-shopu

Další tipy pro včely

Vyhazuj, vyhazuj, vyhazuj

Máš z mládí spoustu sportovního vybavení, které roky nepoužíváš? Přestože je to tak těžké, možná je na čase vše prodat nebo rozdat a využít prostor pro jiné koníčky, které by sis skutečně užila. 

Včela má tendenci skladovat věci "pro případ", že by se někdy mohly hodit, zdráhá se dokonce vyhodit  věci, které nikdy nepoužila, protože si myslí, že by se někdy mohly hodit. Uvědom si, že schraňováním mnoha zbytečných věcí plýtváš svým životním prostorem. Nauč se vyhazovat. Pokud se Ti něco nelíbí a Ty jsi to rok nepoužila, zbav se toho.

Tip na rychlý úklid

Když se něco odmítáš zbavit, zeptej se sama sebe: "Co nejhoršího se může stát, když to vyhodím?" Odpověď na tuto otázku Ti určitě pomůže.

Časový plán 

Včelám také dobře funguje ČASOVÝ PLÁN. Dejte věci, které nepoužíváte, ale nechcete je vyhodit, do krabice s "datem expirace", např. "pokud to nepoužiji do prosince 2022, rozdám to". Pokud si dáš čas na to, aby ses přesvědčila, že krabici opravdu nepotřebuješ, bude mnohem jednodušší se jí zbavit.

Plánovač priorit pro včelu

Plánuj, plánuj, plánuj

Vytvoř si seznam priorit pro sebe a svou domácnost. Je čistá kuchyně důležitější, než dokončení Tvého zápisníku? Pak si udělej čas na to, co je pro Tebe prioritou, a dokonči tento úkol dříve, než začneš nový. Napiš si seznam úkolů a očísluj je podle důležitosti. Nejdůležitější udělej nejdřív.

Pořiď si nástěnku na denní a týdenní seznam úkolů, ať je máš na očích a ujisti se, že máš také měsíční kalendář, do kterého můžeš snadno nakouknout.

Včely mohou těžit ze seznamů víc, než kterýkoli jiný nepořádník. Udělej si seznam všech úkolů (s rozumem), které chceš za den stihnout a pracuj pouze na nich. Pokud je nemůžeš všechny stihnout, přesuň zbývající část položek na další den.

Organizace skutečného života

Z knížky a webu organizační expertky Cassandry Aarssen jsem čerpala inspiraci pro stránky o nepořádnících. K jejím radám jsem přidala svoje vastní zkušenosti a konkrétní tipy.

V knížce se dozvíš, jak se zbavit nepořádku jen za 15 minut denně. Dozvíš se, jak uspořádat domácnost, kuchyň, jak ukládat a třídit věci, jak zorganizovat domácí práce, nebo finance.

Co ještě se v této knize dozvíš?

  • jak zavést optimální systém uklízení hraček a proč mít v kuchyni dětskou skříňku,
  • jak vytvořit systém ve smluvách, dokladech a dalších dokumentech, souvisejících s provozem domácnosti.

Další inspirace pro včelu