Nezvládáš udržovat pořádek?

29.01.2020

Vůbec nemusíš být líný nebo chaotický. Jen se snažíš používat systém, který nevyhovuje Tvému stylu myšlení. Pochop svůj styl a vytvoř si "systém pořádku", který Ti bude vyhovovat a zvládneš ho udržovat!  

Ať už jsi sebevětší "bordelář", určitě mi dáš za pravdu, že se ti nepořádek nelíbí. Aspoň mně ne. Když už se na ty hromádky kolem sebe kolikrát nemůžu dívat, hecnu se a pořádně uklidím. Dobrou motivací jsou taky Vánoce, nebo ohlášená návštěva. Uklízení mě fakt moc nebaví a zabere hromadu času, ale pak jsem na sebe hrdá. Jenže za několik dnů to vypadá stejně a ještě ke všemu nic nemůžu najít... 

Pořádek je pro blbce

Doma mi s nepořádkem vydatně pomáhá sedmiletá dcera, ale v práci už to na koho svést nemám... Tak jsem si aspoň našla dobré zdůvodnění. Vždyť "pořádek je pro blbce" a markeťák na pořádek prostě nemá buňky. Vrstvila jsem si dál svoje hromádky a jednou za čas je se sebezapřením uklidila a pečlivě roztřídila do šanonů.

Jak to, že Lenka má pořádek?

Kdysi jsme na toto téma narazily na konverzaci angličtiny s kolegyní Lenkou z nákupu. Na Lence jsem vždycky obdivovala, že má na stole pořádek, přestože pracuje se spoustou ceníků a katalogů. Přiznala se, že s tím taky bojuje, ale že jí hodně pomohlo, když zjistila, jaký typ nepořádníka je a jaký "styl pořádku" jí vyhovuje. To mě zaujalo a nechala jsem si poslat odkaz na stránky, kde zjistím, jaký nepořádník jsem já. Klasicky nebyl čas, link jsem šupla do složky "oblíbené" a zapomněla na něj.

Když jsem zase něco hledala

Nedávno jsem zase hledala důležitou informaci, kterou jsem si zaručeně "někam" uložila. "Oblíbených" odkazů bylo tolik, že jsem se odhodlala je promáznout a roztřídit je do složek. Narazila jsem na www.clutterbug.me a místo "dělání pořádku" jsem se začetla.

Víš, že jsou čtyři různé typy "nepořádníků"? 

Že každému z nich vyhovuje jiný způsob uspořádání věcí?

Udělala jsem si test a našla jsem se. Jasně, "pilná včelka", která si  schovává věci "pro případ". Toho oblečení, do kterého jednou určitě zhubnu.... Tak mě to zaujalo, že se pokouším nejen se doporučením řídit, ale taky jsem vytvořila na svém webu celou sekci "Jak na pořádek"

Sebehezčí a sebedražší interiér totiž pohřbíš, když je v něm binec. Proto je už při navrhování interiéru potřeba zamýšlet se nad tím, jak se Ti v něm bude dobře udržovat pořádek.

Otestuj se a zjisti, jaký nepořádník jsi Ty.

Nebo se zkus najít podle jednoduchého klíče a charakteristických prohřešků "nepořádníků", které popisuji na stránce "Jak na nepořádek". Stojí za to si je komplet přečíst třeba kvůli ostatním členům domácnosti.

Pořádek se nedělá, ale udržuje. Zkus to taky:-).