"Generální úklid"

Přestaňte uklízet a udělejte si pořádek. Nejdřív se zbavte věcí, ze kterých nemáte ani radost,
ani užitek. Nevěřte tomu, že se jednou budou hodit! Udělejte to co nejrychleji a nejednodušeji. 


Zjistěte, jaký jste nepořádník a zamyslete se nad systémem pořádku, který vyhovuje vašemu stylu myšlení a je pro vás přirozený. Když si takový systém zavedete, bude se vám pak mnohem snadněji udržovat pořádek.

Použijte metodu "4 sortérů"

Při uklízení jakéhokoliv prostoru použijte "metodu 4 sortérů", která Vám pomůže věci roztřídit. Vemte si 4 označené nebo barevně odlišné nádoby.

  • to sem nepatří
  • tohle vyhodím
  • to rozdám
  • to si nechám


Vykliďte kuchyň a spíž

1. Zkontrolujte zásoby potravin

Projděte zásoby zavařenin, konzerv, koření, mouky, cukru, rýže i v těch nejzazších koutech potravinové skříně nebo spíže. Vyhoďte všechno, co je prošlé. Pokud narazít na něco, co do kuchyně nepatří, dejte to do nádoby "to sem nepaří". Ostatní vraťte na správné místo.

2. Nezapomeňte na mrazák!

S jídlem se nemá plýtvat, ale nikdy nebudete jíst ty rok zmražené párky, rohlíky nebo zbytky různých směsí na dně mražíli.

Nejen, že uklidíte, ale získáte přehled o svých zásobách a nebudete nakupovat další zbytečnosti jen proto, že teď "dělají zásoby všichni". 

3. Pomocníci, kteří už jen zavazí

Vytřiďte různé pomůcky nebo spotřebiče, které nikdy nepoužíváte. Například: vařič rýže, odšťavňovač, remoska, pasírovač, vakuovač, šejkr. Jejstli jste tyhle věci nepoužili víc, jak 6 měsíců, je čas je vyhodit, rozdat nebo aspoň dát do krabice s "datem expirace".

4. K čemu nádobí, které k ničemu neladí

Taky máte sbírku reklamních nebo darovaných hrnků, které jste nikdy nepoužili jako já? Rozdejte je nebo vyhoďte.

5. Obludy pod dřezem

Vyhoď některé nepoužívané čisticí prostředky, použité pytlíky na potraviny, houbičky na nádobí a další lapače prachu a zbav se jich, Nejlépe alespoň 5 věcí! A dělej to častěji.

6. Máš to hotové?

Najdi ještě 5 dalších náhodných věcí, kterých se dnes můžeš v kuchyni zbavit. Například duplicitní odměrka, pokřivený kráječ na vajíčka, poškrábané hrnce a pánve, opotřebované pekáče, sklenice zašlé z umývání v myčce nebo otlučené talíře.


Ukliďte obývák

1. Lapače prachu 

Drobné dekorace a obrázky jsou fajn, ale s mírou. Když projdete pokoj, určitě najdete alespoň pět lapačů prachu, které už nemilujete. Šup s nimi do patřičné nádoby.  

2. Na parapet se hodí jen kytky

Parapet jako by sám lákal: "Odlož si tu skleničku, i ten diář se sem ještě vejde, však to hned "potom" uklidíš..." Nesnáším slovo "potom", asi proto, že ho moje dcera tak často používá. Sundejte všechno z parapetu, utřete ho a vraťte na něj jen kytky. Ostatní hoďte do nádoby "na vyhození", něco málo "to sem nepatří".

3. Pryč s povaleči

Posbírejte všechno, co se válí na sedačce, křesle, odkládacím stolku nebo na podlaze a rozděl do příslušných nádob.

4. Vyhoďte staré časopisy

Mám ráda časopisy, nacházím v nich inspiraci nejen pro bydlení. Jsou plné užitečných tipů a krásných obrázků. Taky je mně líto je vyhodit. Uvědomte si, že jakmile je přečteš, okamžitě se promění v nepořádek! Vyhoďte dnes 10 starých časopisů, novin nebo letáků. 

5. Kámoška si je ráda přečte

Projděte svoje knížky. Podělte se o svou lásku ke čtení a rozdejte knížky, které už nikdy nebudete číst Vy ani nikdo z rodiny.

6. Zbavte se papírů

Věnujte 15 minut času vytřídění a vyházení starých účtenek, prošlých záručních listů a manuálů.

7. Máte to hotové? 

V pokoji najděet jakýchkoliv 5 dalších věcí, které už nepotřebujete a dejte je do příslušné nádoby.


Vykliď koupelnu

1. Ne-slušivé barvičky

Vyhoďte všechny barvy z kolekce šminek, které Vám nesluší nebo se Vám přestaly líbit. Nebudete je už nikdy nosit.

2. Vyhoďte zbytky

Projděte krémy, pleťové masky, různé lektvary, olejíčky, soli, tělová mléka, opalovací přípravky, léky v lékárničce... Vyhoďte všechno, co nepoužíváte, nebo je staré. Jen to zabírá cenný prostor v koupelně.

3. Pošlete to dál 

Možná je to drahý parfém, který Vám nevoní nebo kulma, kterou už nepoužíváte. Ať už to je cokoli, vše co nepoužíváte, rozdejte.

4. Vyprázdněte prázdno

Všichni je máme! Víte, co tím myslím? Krásné prázdné lahve od parfému nebo šamponu, které jsme z nějakého důvodu ještě nevyhodili! Okamžitě se jich zbavte! 

5. Pryč se starými zubními kartáčky

Jakmile si vezmete nový kartáček, starý vyhoďte. Určitě nějaký najdete. 

6. Unavené ručníky 

Není nic horšího, než se po skvělé horké koupeli muset utřít do starého, obarveného ručníku. Najděte 3 ručníky, které mají své za sebou a věnuj je místním útulkům pro zvířata.


MEGA výzva - úložné  prostory

1. Vykliďte šatní skříně. 

Nezapomeňte hlavně na horní police. Pokud tam něco nemá co dělat, dejte to do nádoby "to sem nepatří" a nechejte to tam, dokud všechno nevyklidíte.

2. Znáte pravidlo 80/20? 

80% času nosíte jen 20% svého oblečení. Hlouposti rovnou vyhoďte a do krabice "to rozdám" dejte aspoň 10 věcí, které už byste si znovu nekoupili. Je čas poslat je dál. 

3. Zbavte se věcí, které už jen překáží

Najděte minimálně 6 párů starých ponožek a 4 kousky onošeného spodního prádla na vyhození a vyhoďte to.

4. Teď botník

Stejně jako oblečení proberte boty, kabelky, pásky a peněženky. Vyhoďte vyschlé krémy a k ničemu se nehodící tkaničky.

6. Další skladovací prostory

Projděte garáž, sklep, půdu a jiné skladovací prostory. Rozlučte se věcmi, které "skladujete" pro případ. Adeptem je vše, co jste nepoužili během posledních 12 měsíců. Získáte tím prostor na věci, které máte opravdu rádi a potřebuješ je. 


Když se nemůžete rozloučit

V krabici "to rozdám" se většinou ocitnou věci, které byly drahé nebo k nim máte nějaký vztah a proto je nechcete vyhodit. 

Jestli je opravdu nedokážete rozdat nebo přece jen vyhodit hned, zkuste metodu "expirace". Např. "Těchto věcí se zbavím, když je nepoužiju do prosince 2020".   

Když si dáte čas na to, aby ses přesvědčila, že ty poklady opravdu k ničemu nejsou, bude jednodušší se jich zbavit.

Inspirujte se články na blogu

 

Návrh kuchyně s obývacím koutem dostala maminka jako dárek k Vánocům od dcery, které jsem loni navrhovala pokojíky pro děti. Ve dvoupatrovém domě žijí rodiče a dcera s rodinnou. Kuchyň maminky je "srdce" domu, občas se tu schází celá rodina ke společnému obědu.

Návrh dětského pokoje pro sourozence Julinku (6 let) a Lukase (3 roky) v rodinném domě v Praze.

Postýlky, ve kterých se bude spát jako na obláčku, jsem navrhla pro Emičku (4) s Jarouškem (2), kterým se brzy narodí sestřička. Do "nebíčka" vedou pohodlné schody a dolů se frčí po skluzavce.

Rekonstrukce bývalého kravínu se pomalu ale jistě blíží do finále. Poslední část brzy dostane nový moderní kabát. V části vznikne výrobní a skladovací hala. V čele budovy budou prosluněné kanceláře s velkými okny, na které už se těší majitelé i zaměstnanci JK Klima.

Dům Bučovice

11.03.2024

Majitelé novostavby v Bučovicích měli velmi vkusně navrženou kuchyňskou linku a požádali mě o pomoc s vybavením obývací části pokoje a předsíně.