Cvrček

Cvrček potřebuje velmi "propracovaný systém pořádku" za zavřenými dveřmi.

Cvrčkům vyhovuje "tradiční" způsob úklidu věcí mimo dohled za zavřené dveře. Dokud však nepřestanou věci používat nebo nemají čas je dokonale uklidit, nechávají je venku. Cvrčci mají rádi detailní mikroorganizační systémy a při jejich nastavení a používání jsou trochu perfekcionisté. Dokud si cvrček svůj podrobný organizační systém nevytvoří nebo nemá čas ho správně udržovat, často "hromadí" své věci. Jsou to velmi úhledné a uklizené hromádky, ale přesto hromádky. 

"Uspokojující" pořádek dnes je lepší než perfektní zítra.
Cvrčci bývají velmi logičtí, praktičtí a mají rádi řád. Jakmile si cvrček svůj "systém pořádku" zavede, nemá problém ho udržovat... Je to jen otázka najít si čas na vytvoření správného systému! Cvrčci jsou organizovaní a docela často tak přeorganizovaní, že v organizačních systémech vytváří organizační podsystémy. 

Cvrčci by měli trochu polevit ze svých nároků.
Měli by se se spokojit s dostatečně dobrým řešením a "makroorganizovali" namísto "mikroorganizace".  Nebudou se pak cítit tak frustrovaní jinými "nepořádníky" ve své rodině, kteří nejsou schopni používat jejich podrobné systémy.
"Proč svoje věci neuklidí?" je častá otázka cvrčků.
Uvědomte si, že každý není schopen používat podrobný a navíc skrytý systém! 

Svůj systém můžeš kdykoliv vylepšit.

Cvrčci mají rádi velmi detailní organizační systém, jehož nastavení a správné udržování může někdy zabrat spoustu času. 

Touha po dokonalosti může někdy ochromovat a vést k odkládání. Někteří cvrčci se tak úporně snaží vymyslet "dokonalý" organizační systém, že ho nikdy nezavedou. Často se také dokážou zaseknout při "reorganizování" stejných prostor pořád dokola.   

Příklad: Karel chce vytvořit systém pro archivaci svých finančních podkladů. Představuje si šanon na investice, kde budou jednotlivé složky na každý rok a fond. Chtěl by také oddělené složky pro každou akcii a další pro vzdělávací fondy svých dětí. Měsíce má všechny papíry naskládány do úhledných hromádek v kanceláři. Přijatelným řešením by byl dočasně jeden šanon s názvem "investice". Tento šanon může kdykoliv později "rozdělit" do složek. Momentálně ale bude mít vše uklizeno a každý relativně snadno vše najde.

Tipy pro cvrčky

Organizér se šuplíčky
Potřebuješ mít perfektně uspořádané pomůcky na pracovním stole. 
> více informací

Koš na prádlo
Cvrček v pohodě zvládne třídit prádlo už při jeho úklidu.
> více košů

Organizér do koupelny
Svoje šminky a kosmetické potřeby uklidíš do uzavíratelných zásuvek.
> prohlédni na e-shopu

Šanony na papíry
Tvým největším nepřítelem jsou papíry. Udělej si čas a vytvoř si dlouhodobý a krátkodobý systém archivace papírů. Papíry zakládej do svislých šanonů se závěsnými složkami. Každý šanon popiš. Dokud nebudeš mít víc času na zavedení detailního systému, používej obecné kategorie (finanční, veřejné služby, pojištění, auto, škola atd.).  
> vyber si šanony na e-shopu

Používej úložné boxy.
Bude Ti fungovat jakýkoli typ, ale máš raději stohovatelné a boxy s přihrádkami. Pokud sdílejí prostor další "nepořádníci", nezapomeň boxy jasně popsat a víčka nechat otevřená, aby je každý mohl snadno používat. 
> prohlédni boxy na e-shopu

Nastav si časovač.
Touha po vytvoření perfektního systému Tě může odradit. Zkus si při organizování nastavit časovač na pouhých 15 minut, aby Tě povzbudil k rychlému pohybu a soustředění. 
> kup si časovač na e-shopu


Dokud se nedostaneš k tomu, abys roztřídil své hromádky, dej je do otevřených krabic na stůl nebo kuchyňský pult, aby držely pohromadě. Bude Ti to vizuálně připomínat, že už se Ti zásoby do krabice nevejdou a je potřeba je uklidit.
> prohlédni na e-shopu

Vytvoř si "připomínače" úkolů. Seznam v telefonu nebo počítači s digitálním připomenutím Ti může pomoci splnit ty otravné malé úkoly, které máš udělat.

Tvým prokletím jsou papíry.
Pořiď si skartovačku a používej ji!
 
> více skartovaček 

Tvým nejlepším přítelem jsou štítky. Oštítkuj boxy, šanony a vše ostatní, abys zajistil, že Ty (i zbytek vaší rodiny) uklízíte věci na správné místo.  

Tipy na vybavení sklepa, dílny nebo garáže

Chytrý skladovací systém

Závěsný systém Reponio, který sami snadno změníte podle toho, jak se časem mění vaše koníčky, vybavení, potřeby nebo byznys.

Jedno jediné řešení tak s vámi poroste celý život.

Kufry na nářadí pro systematické ukládání a bezpečnou přepravu různých nástrojů. 
> více informací


Stojan a obal na čisté a snadné skladování ráfků s pneumatikami do šířky 225 mm.
> prohlédni na e-shopu 

Plán pro cvrčka

Organizace skutečného života

Z knížky a webu organizační expertky Cassandry Aarssen jsem čerpala inspiraci pro stránky o nepořádnících. K jejím radám jsem přidala svoje vastní zkušenosti a konkrétní tipy.

V knížce se dozvíš, jak se zbavit nepořádku jen za 15 minut denně. Dozvíš se, jak uspořádat domácnost, kuchyň, jak ukládat a třídit věci, jak zorganizovat domácí práce, nebo finance.

Co ještě se v této knize dozvíš?

  • jak zavést optimální systém uklízení hraček a proč mít v kuchyni dětskou skříňku,
  • jak vytvořit systém ve smluvách, dokladech a dalších dokumentech, souvisejících s provozem domácnosti.

Další inspirace pro cvrčky