Bydlení ve venkovském stylu
Prostý, účelný, s láskou a pílí vytvářený styl bydlení, který vychází z venkova a jeho tradic. Základem jsou především přírodní materiály zpracované jako by ručně s řemeslným fortelem a zručností. Venkovský nebo také selský styl má své osobité kouzlo a ve své jednoduché podobě působí vkusně a příjemně.
Je ideální pro milovníky přirozenosti, přírody a tradic. Může se snoubit s rustikálním stylem. Je spojen s jistou dávkou romantiky a nostalgie. Nábytek je z masivního dřeva, má oblé rustikální tvary i vyřezávané zdobné detaily.
Venkovský styl bydlení v tradičním pojetí s masivní mahagovovou vitrínou - více informací
Venkovský styl bydlení v moderním domě s masivní dubovou podlahou - více informací
Dřevo, cihla, terakota a černý kov
Pro venkovský styl jsou typické bílé stěny s přiznanými masivními trámy dřevěných stropů mořené do přírodního, nebo tmavě hnědého odstínu. Objevují se také neomítnuté červené, šedé nebo bíle natřené cihly a obklady z kamenů z místních zdrojů v přírodní podobě. Na podlahu patří masivní podlaha, ideálně hrubě opracovaná dřevěná prkna, nebo dlažba v barvě terakota.
Obklady na zeď věrně imitující perfektní nedokonalost neomítnutých cihel
Řemeslné doplňky
Vhodné jsou kovářsky opracované výrobky z černého kovu (určitě ne chrom ani mosaz) od uměleckých kovářů na policové konzole, dveřní kování, zvonky nebo rámy postelí.
Z černého kovu je také často osvětlení, lucerny a svítidla. Mohou být použita textilní stínidla sladěná s ostatním textilem.
Lustr s masivním podstavcem rezavě hnědé barvy a skleněnými stínidly
Elegantní stolní lampa se stínidlem z hrubé tkaniny na kovovém stojanu
Teplo s atmosférou
Nejen teplo, ale hlavně správnou venkovskou atmosféru dodá interiéru pec v kuchyni, kachlová kamna, případně krb zděný z červených cihel, ke kterému patří, ideálně ručně vyrobené, nářadí a dekorace.
Masivní nábytkové solitéry
Charakteristické jsou výrazné kusy nábytku jako příborníky, kredence nebo truhly. Nábytek je z masivního dřeva, většinou přírodní, pouze upravený olejem. Může být i mořený na hnědo, aby ladil s trámy, případně natřený na bílo, potom ideálně s patinou.
Venkovská kuchyně
V kuchyni nesmí chybět velký dřevěný, nejlépe dubový, stůl, s masivními židlemi nebo dřevěnou lavicí. Na stůl dejte ubrus, mísu s ovocem, nebo vázu s řezanými květinami ze zahrádky.
Stůl s masivní deskou s dýhou ze starého dubového dřeva je perfektní volbou pro venkovský styl v moderním pojetí.
Sestava masivního jídelního nábytku s rohovou lavicí se hodí do tradičního venkovského stylu
Okna ozdobte krátkými záclonkami a závěsy z plátna s drobnými vzory - proužky, kostkami, puntíky nebo lučními květy. K nim slaďte také další textilie jako ubrus, utěrky, chňapky nebo podsedáky.
Vínová barva je krásná a pro venkovský interiér tradiční
Ubrus, zástěra, chňapka, podsedák, utěrky, polštáře... sladěná kolekce
Vínová je moc výrazná? Co třeba jemný béžový odstín?
Na viditelné místo umístěte jako dekoraci předměty denní potřeby venkovana - různé nádoby (džbány, talíře, hrnce, ošatky), zemědělské náčiní, sušené plodiny (věnce z obilných klasů, cibule, česnek apod.) Perfektní je i tradiční cibulák. Nezapomeňte na obrázky a čerstvé bylinky v hliněných květináčích.
Venkovská ložnice
Do ložnice pořiďte bytelnou masivní postel, nebo postel s pevným kovaným kovovým rámem. Peřiny povlečte do kvalitního bavlněného povlečení s pruhy, kostkami nebo květinovými vzory v jemných barvách. Pokud se vám to nepříčí, pořiďte si místo koberce kožešinu anebo kůži. Nezapomínejte, že se prodávají i umělé kožešiny a kůže, kterými se dají ty zvířecí nahradit.
Venkovská koupelna
Keramická, ručně dekorovaná, umyvadla na desku s originální texturou učiní vaši venkovskou kopelnu nezaměnitelnou.
Set doplňků do koupelny: sklenka, dávkovač mýdla, mýdlenka, štětka na WC
Přečtěte si také článek Jak vkusně zařídit koupelnu ve venkovském stylu