Prostorná kuchyň

06.09.2021

Zadání

Návrh obývacího pokoje s kuchyňským koutem v bytě, kde žije manželský pár v produktivním věku s 11ti letým synem a morčetem ;-). V pokoji vaří sledují televizi, hostí návštěvy a hrají společenské hry

Místnost je prostorná, má velká okna a balkonové dveře, otočená na západ a na sever. Zastínění bílé žaluzie.

Dispozice mají zůstat zachovány včetně instalací vody v rohu kuchyně a odtahu digestoře. Místo dlažby v kuchyni a plovoucí podlahy v obytné části, přijde do celé místnosti vinylová podlaha v dekoru dubu.

Paní domu se neobejde bez dekorací, touží po prostorné kuchyni s dobře přístupnou potravinou skříní a a americké lednici. Kuchyň by mohla být s ostrůvkem, aby bylo více pracovní plochy. 

Líbí se moderní styl s čistou, elegantní a relaxační atmosférou, dubové dřevo, zelená, bílá, žlutá, hnědá a tyrkysová barva. Na stěnách tapeta, keramický nebo dřevěný obklad. Nemají rádi tmavé barvy a červenou.

Ze stávajícího nábytku zůstane bílý jídelní stůl, minimalistická obývací stěna, vinotéka a bílý lustr, který je nad jídelním stolem. 


Vítězná varianta

Velmi prostorná kuchyň s ostrůvkem, ve kterém je umístěna také vinotéka, odvětraná na bocích, nahoře a průduchy v soklu. Výhodou tohoto řešení je velký pracovní i úložný prostor v široké potravinové skříni s výsuvy.
Za kuchyňskou linkou stěrka nebo vinylová tapeta s horizontálním vzorem, aby byla plocha za policemi souvislá. Stejný povrch na celé stěně za dveřmi a TV. Za varnou deskou nerezový obklad např. od KOOPLASTu.

Z hlediska ergonomie není uspořádání ideální, protože lednice a potravinové skříně jsou poměrně daleko od dřezu, který musí být v rohu. Paní domu, by se při vaření méně naběhala, kdyby se dřez prohodil s varnou deskou. To by ale byl příliš velký zásah, který není nutný. Řešit se to dá tak, že si kuchař potraviny, ze kterých vaří, připraví na ostrůvek.

Je zachováno umístění varné desky a dřezu, aby se dal napojit na odtah digestoře a voda v rohuDřez může být světle šedý granit, tectonite, nebo nerez, který se hodí ke stříbrné americké lednici. Vpravo vedle dřezu myčka jako ve stávající kuchyni. Na kraji linky jen úzká policová skříň.

Nad pracovní plochu kuchyňského ostrůvku doporučuji doplnit osvětlení, aby bylo vidět na práci. Navrhuji lustr se třemi bílými zavěšenými světly, podobného stylu jako lustr nad jídelním stolem.

Ostrůvek hlubodý 90 cm, složený ze 3 oboustranně přístupných předělených skříněk. Prostřední část ostrůvku za vestavěnou vinotékou je méně hluboká, může být i otevřená. Skříňky nejsou hluboké, proto bych vzhledem k rozpočtu nechala jen dvířka na pant a uvnitř police.

Průchod mezi ostrůvkem a sedačkou cca 100 cm, mezi ostrůvkem a stolem cca 70 cm. Mezi ostrůvkem a linkou je doporučených 120 cm. 

Stěna v obývacím pokoji zůstane, za ní stěrka nebo vinylová tapeta jako za kuchyňskou linkou. Rohová Sedačka může být světle šedá nebo taupe.

Mezi klecí křečka a jídelním stolem vyšší květina - banánovník, yukka, jazyky nebo lopatkovec ve vyšším květináči, aby trochu schovala klec a odpoutala od ní pozornost.


Materiály kuchyňská linka

Dekor použitý ve vizualizaci. Má jakoby drsný vzhled "s prasklinkami".

Ve stejném dekoru také pracovní deska s postformingovou hranou.

Dekor použivý ve vizualizaci. Matný povrch má za číslem označení ST9, leský  HG. Dražší varintou jsou lakované desky s prémiovým povrchem PerfectSense Gloss nebo Matt.

Velmi světlá teplá šedá barva, která krásně ladí k narůžovělým odstínům dřevodekorů jako je Dub divoký nebo Dub Nebraska. Pouze v matu.

Je zajímavý výraznými suky. Odstín barvy je ve skutečnosti téměř stejný jako Dub Nebraska. 

Ve stejném dekoru také pracovní deska s postformingovou hranou.


Vinylová podlaha

FATRACLICK - kvalitní, cenově dostupná podlaha, která se snadno pokládá, a to zcela bez lepení, pouze pomocí zámkových spojů. Základní cena v Kili pro koncové zákazníky 781,- Kč bez DPH (945,- Kč včetně DPH).

Barva velmi podobná dřevodekoru kuch. linky

Dub country 13951-05 imitace dřeva
Dub country 13951-05 imitace dřeva

Tmavší barva tón v tónu

Světlejší barva tón v tónu


Nábytek a vybavení

Bílý konferenční stolek

Sedačka

Světle až středně šedá sedačka (u všech mdelů výběr materiálů a barev).  


Židle

Svítidla nad ostrůvek

3 zavěšená bílá světla podobnéhotvaru jako lustr nad kuchyňským koutem. Luxusně vypadají a budou se hodit také úzká, vysoká světla viz. lustr Joker.


Lustr do pokoje

Jednoduchý moderní větší bílý lustr, který se hodí k lustru nad kuchyňským stolem i nábytku.


Tapety

Vavex - tapety Vittorio Graham & Brown

Oobjedání vzorků zdarma zde. Dovedu si předsavit i kombinaci, jak je na prostřední fotografii.

Šedá tapeta Vittorio Geo
Šedá tapeta Vittorio Geo

Tapeta Chicago

- objednání vzorků zdarma zde

Tapeta Chicago
Tapeta Chicago
Tapeta Chicago
Tapeta Chicago

Postershop - vzorky neposílají


Varianta B

Přiměřeně velká kuchyň, se správným pořadím tzv. "zón". Nejdříve potraviny v lednici, potom mycí zóna a varná zóna. Jen potravinová skříň je dál, vedle lednice se nevejde. Vinotéka je vestavěná ve skříni vedle okna. 

Je zachováno umístění dřezu v rohu, aby se dal napojit na instalace vody. Myčka nemá vlastní sifon, je napojena na odpad dřezu, může tedy stát z druhé strany.

Myčka nemá vlastní sifon, je napojena na sifon dřezu, může tedy stát i z druhé strany. Varnou deska jsem posunuta k oknu tak, aby byl mezi varnou deskou a dřezem prostor na vaření. Trubka, kterou se napojí digestoř bude schována v nejvyšších skříňkách s předsazeným dnem (naznačeno jen prodloužení oproti stávajícímu stavu). 


Varianta bez ostrůvku je "vzdušnější" a u sedačky ještě zbývá prostor na křeslo, případně židle, když přijde početnější návštěva.


Varianta C

Velmi prostorná kuchyň s menším ostrůvkem, ergonomicky optimální ;-), ale musela byste se vzdát americké lednice.... Vpravo vedle dveří by byla vestavěná lednice a potravinová skříň.