Jak zařídit dětský pokoj

06.09.2020

Děti se v pokojíku baví, hrají si a řádí. K tomu potřebují inspirativní prostředí, skrýše, průlezky, houpačky, kuchyňky, domečky pro panenky, herní simulátory a další hračky podle věku a zálib. V pokoji musí být i dostatek místa na ukládání oblečení a hraček. Je třeba vyčlenit dobře osvětlený prostor, kde se dokážou soustředit na učení a klidný kout, kde budou spát a relaxovat

To je hned několik základních a navíc dost protikladných funkcí.  Proto se velmi přimlouvám za to, aby dětský pokoj nebyl v nejmenší místnosti, jak se bohužel dost často stává.

Děti jsou klienti, rodiče investoři

Při zařizování dětského pokoje je důležité uvědomit si, že nezařizujete místnost pro sebe, ale pro dítě. Podívejte se na pokoj z jeho výšky, proporce prostoru uvidíte v jiných souvislostech.

Pokud chcete, aby se dětem v pokojíku líbilo, naslouchejte jejich přáním, ptejte se na oblíbené barvy, pokuste se vyjít vstříc jejich představě motivů a dekorací.

Celkový koncept pokoje by měl děti podporovat v jejich zálibách a aktivitách. Jinak bude vypadat pokoj pro sportovce, budoucího vědce, učitelku nebo doktorku. Chce to prostě šikovně skloubit přání a zájmy dětí s praktickými představami dospělých.

Nábytek do dětského pokoje

Úložné prostory musí být snadno dostupné, aby dítě zvládlo samo rychle uklidit hračky i oblečení. Vhodné jsou variabilní úložné systémy a mobilní prvky, které umožní snadné změny dispozic, když dítě vyroste. Vyplatí se pořídit spíše neutrální nábytek z masivního dřeva případně lamina a zkombinovat ho s výraznými, doplňky podle přestav dětí.

Dětská postel

Postel pro dítě má mít stabilní konstrukci, rošt a kvalitní matraci tužšího typu. Lehací plochu ve výšce 30 - 50 cm nad zemí kvůli větrání a délku lehací plochy minimálně o 15 cm delší, než je výška dítěte. Požadavky na velikost, konstrukci a bezpečnost se mění v závislosti na věku dítěte.

Pracovní místo pro dítě

Pracovní místo pro dítě by mělo mít dostatečně velkou pracovní plochu zhruba 75x120cm, úložný prostor a kvalitní židli. Stůl i židle by měly být výškově stavitelné. Pracovní plochu umístěte do výšky loktů volně spuštěných paží sedícího dítěte. Židli, nastavte tak, aby chodidla zůstala při sezení opřená o podlahu a lýtka se stehny svírala přibližně pravý úhel. Podstatné je, aby židle umožňovala zdravou změnu polohy těla. Vzdálenost mezi sedákem židle a deskou pracovního stolu by měla být minimálně 25 cm. 

Aby dítě zvládlo udržovat pořádek, postavte na pracovní stůl kelímky nebo krabičky na psací a výtvarné potřeby. Po ruce umístěte police a zásuvky na knihy a sešity. Mobilní kontejner je díky své variabilitě lepší než, pevně zabudované zásuvky.

Perfektní je magnetická nástěnka, kam si dítě dá rozvrh hodin, důležité vzkazy, svoje výtvory apod. Na vhodné místo stačí nalepit magnetickou samolepící popisovací fólii, nebo se z popisovacího magnetického kovolaminátu dají vyrobit dvířka nábytku. 

Osvětlení dětského pokoje

Ani v dětském pokoji si nevystačíte s jedním lustrem. Základem je dostatečné centrální osvětlení, pracovní lampa a lampička na nočním stolku. Děti mají rády různé světelné dekorace a malá noční světýlka.

Dostatek přirozeného i umělého světla potřebuje především pracovní místo. Stůl postavte co nejblíže k oknu tak, aby si dítě při psaní nebo kreslení nestínilo rukou. Pravákovi má světlo přicházet zleva, levákovi zprava.

Barvy a dekorace v dětském pokoji

Dekorace a barvy vytváří atmosféru pokoje. Pomocí barevných stěn, tapet, svítidel, koberců, povlečení, polštářků a dalších dekorací snadno a "levně" vytvoříte království pro malou princeznu, pelíšek pro kočičku, pirátskou loď nebo dinosauří jeskyň. Později stačí pokoj znovu vymalovat, vyměnit pár dekorací a stane se z něj útočiště nezávislého teenagera nebo výkladní skříň úspěšného sportovce.

Zapojte děti do výběru i tvorby dekorací a snažte se vyhovět jejich přáním, ať jsou na svoje království pyšné. Protože se dětští hrdinové a přání s věkem mění, pokuste se vybírat snadno vyměnitelné dekorace např. obrázky, plakáty, povlečení, samolepky.

Tipy na povlečení do dětského pokoje

Krásné jsou velkoformátové fototapety, které nemusí být jen na zdi.

Ani v dětském pokoji to nepřehánějte s barvami

Dítě si pokoj samo vyzdobí svými barevnými výtvory a hračkami. Na velkých plochách (stěny, podlaha, strop, nábytek) kombinujte nejlépe tři odstíny. Pokud to přeženete s výraznými barvami, může prostor působit chaoticky, neuspořádaně, snižovat soustředěnost a vzbuzovat neklid.  

Podlahy

Menší, ale i větší děti tráví při hře hodně času na zemi. Podlaha by měla být snadno udržovatelná, neměla by studit a klouzat. Jednou z nejlepších krytin je tzn. vinyl bez vinylu, který má všechny skvělé vlastnosti vinylových podlah bez chemických látek.

Koberec do dětského pokoje

Textilní koberec zvukově i tepelně izoluje, ale jeho nevýhodou, obzvlášť při použití na celé ploš, je usazování prachu, případně dalších alergenů. Skvělé jsou kusové koberce, u kterých si můžete vybrat z nepřeberného počtu barev a motivů. Nezapomeňte je opatřit protiskluzovou podložkou. 

Inspirujte se styly bydlení 

MetalFusion

05.02.2020

Trendovový svět MetalFusion v sobě propojuje rysy kovu a kamene. Svým čistě metalickým vzhledem představuje inovaci i budoucnost a propůjčuje interiéru technický vzhled.

Monochromatické interiéry v módních uni barvách z kategorií Nude, Taupe a šedomodrá "tón v tónu" s dřevodekory nebo jinými přírodními materiály jsou minimalistické a harmonické současně.

PerfectImperfection vzniká kombinací jako by opotřebovaného materiálu nebo industriálního stylu s velmi klidnými vzory a rovnými liniemi.