Byt ve Vyškově

20.04.2023

Zadání

Návrh dispozic a interiéru bytu 5 + kk pro rodinu s dětmi (dcera 20 měsíců, syn na cestě). Jde o kompletní rekonstrukci bytu o rozloze 122m2, který se nachází v menším bytovém domě v klidné čtvrti na předměstí Vyškova cca z roku 1940.

Budovat se budou příčky, stropy, podlahy i sítě. Interiér má být v souladu se stylem domu.

Běžný den: vaření, stolování, hraní s dítětem, setkávání s rodinou a přáteli, TV, čtení

V pokoji bude jídelní stůl (pro 6), kuchyně s potravinovou skříní, pohovka, TV, knihovna. V předsíni, lavice na sezení a hodně úložného prostoru.

Oblíbené materiály - různé druhy dřeva (imitace), matné materiály. Barvy - bílá, šedá, světlý dub, případně šedo-modrá.

Rozpočet: rozumné minimum - bez zbytečných kompromisů s využitím přírodních materiálů.

Obývací pokoj

Nábytková stěna z překližky na míru s množstvím polic, které se částečně dají uzavřít posuvnými dvířky. Dostěny je zasunuta sedačka

Vlevo zabudovaný stolek na počítač s výsuvnou policí na klávesnici. Pod oknem může stát dětská postýlka, později místo na hraní pro malé děti.

Televize zavěšená na stěně

Kuchyňská linka

Okna pokoje jsou orientována na jih, proto si klient přál lednici vedle okna, aby na ni nesvítilo celý den sluníčko. Kuchyň se navíc vesrovnání s variantou 1 níže musela zmenšit dle skutečného umístění otvoru na dveře do pokoje v nosné zdi. V dodaných výkresech byl otvor špatně zakreslen. Pracovní a zádová deska jsou imitace terazza od Kronospanu, dřevodekor - překlilžka.

Předsíň


Další místnosti v bytě


Kuchyňská linka var. 1

Kuchyňská linka var. 1

Z leva - policová polootevřená skříňka směrem do pokoje, lednice, potravinová skříň (60), rohová skříň (60+ roh), dřez pod ním výsuv na odpadkové koše (60), myčka (60), úzká skříňka 20 cm s výsuvem, zásuvky 90 cm, nad nimi varná deska, vysoká skříň s troubou a mikrovlnkou (60 cm). Nahoře skříňky na panty s nikou v rohu. Nad skříňkami podhled tak, aby měla kuchyň standardní výšku 2,6 m. Víc je zbytečné a nebylo by to pěkné.

Ostrůvek š. 170 x hloubka 60 cm - 2x zásuvky (š. 85cm). Průchod mezi skříněmi a ostrůvkem 120 cm.

Rozkládací jídelní stůl Ekedalen (180 -240 cm x 90 cm) a židličky bez člounění kvůli malým dětem. Objí z IKEA. Nad stolem 2 světla. Na okna rolety den a noc, případně klasické bílé horizontální žaluzie.


Obývací část varianta 1 - úsporná

Nábytková stěna je ze systému Besta s novým typem dvířek Hedeviken. Aby vypadal nábytek odlehčeněji,  doplnila jsem mezi vysoké uzavřené skříňky vedle kamen užší poličky na knihy, květiny, hračky a jiné dekorace. Poličky se dají vzít z kuchyňského systému IKEA, nebo  uříznout na míru z lamina u truhláře, který bude vyrábět kuchyň, příp. v nářezovém centru. Na míru je také bílá deska nad zavěšeným TV stolkem, aby se stolek neprohýbal a bude to i lépe vypadat. 

Rohová sedačka a křeslo spíše tmavší barvy kvůli malým dětem. Konferenční stolek Listerby s oblými hranami. Vedle sezení pod oknem je koutek pro děti, kde může být postýlka, malý stoleček s židličkami apod.

Pod vysoký strop jsem navrhla výraznější lustr za přijatelnou cenu, který dodá pokoji šmrnc. Dají se k němu koupit také lampičky a stojací lampa. 


Dveře a podlaha

K vinylové podlaze v dekoru přírodního dubu doporučuji spíše bílé dveře, které pěkně splynou se zdí, ale mohly by být také v dřevodekoru tón v tónu k podlaze. Vhodné typy dveří

Větší výběr dekorů a tvarů nabízí výrobci dveří. Kvalitní dveře za přijatelnou cenu nabízí český výrobce Zlomek - řada Smart S

Doporučené typy prosklených dveří

Dekory 3D jsou od výrobce Egger. Stejné lamino by se mohlo použít na kuchyňskou linku (Dub Hamilton nebo Dub Nebraska), nemuseli bychom ladit tolik dřevodekorů.


Předsíň

Vchodové dveře by měly být podobné jako u ostatních bytů v domě. Bohužel jsem si je nevyfotila, proto jsem nechala bílé (jako stávající). Šířka dveří 90 cm. 

Na jedné straně přesíně hluboká šatní skříň šířky 2 m s posuvnými profilovanými dveřmi Grimo - systém PAX IKEA. 

Na druhé straně lavice a věšák TJUSIG

Na stěně vedle pracovny velké zrcadlo Hovet.

Podlahu bych nechala vinylovou stejně jako ve zbytku bytu. Před i za vchodové dveře doporučuji čistící zóny. Uvnitř může být rám napevno zapuštěný do podlahy. Mění se pak jen rohož.

V předsíni navrhuji ještě změnu dispozic v předsíni. Posunout dveře do pracovny tak, aby se vešla skříň šířky 2 m z IKEA. Bude-li prostor menší, musela by se nechat vyrábět skříň na míru, což je samozřejmě o dost dražší řešení. 

Dále bych zvážila, jestli má smysl zídka s dveřmi v předsíni. Je to přesně ten typ dveří, které budou pořád otevřené kvůli chození na záchod a do koupelny. Smysl by trochu dávaly, kdyby se posunuly a oddělily tak pokoje, kde se spí. Ale i tak je budete zavírat jen výjimečně ;-)

Kolize dveří do předsíně a do obývacího pokoje
Kolize dveří do předsíně a do obývacího pokoje
Posun dveří za vchod do koupelny a na wc
Posun dveří za vchod do koupelny a na wc

Návrh změn dispozic - posuny příček, změna otevírání dveří

  1. Zúžit dveře do pokoje s kk na standardní šířku 90 cm. Tím se zvětší prostor na kuchyňskou linku a koupelny o 40 cm. V pokoji bychom ho nevyužili. Také si myslím, že s omezeným rozpočtem je rozumější investovat jinam, než do drahých posuvných dveří. Světlík přesuneme na stěnu vedle dveří do obývacího pokoje.
  2. Zúžit koupelnu na 190 cm (to bohatě stačí na velkou vanu 180) a o 10 cm zvětšit prostor kuchyně. Hlavním důvodem je rozšířit průchod mezi linkou a jídelním stolem pro 6 osob, který má min. 180 cm. Vzdálenost mezi rohem stolu a skříně je nyní cca 120 cm.
  3. Prodloužit a zúžit hlavní koupelnu na rozměr 320x 190 cm. Vanu přesunout pod světlík, wc a pračku se sušičnou (nad sebou) opticky oddělit. Řešení mně napadá víc, ty můžeme zkusit, až budu navrhovat koupelny.
  4. zvětšit malou koupelu, alespoň o 10 cm - mezi umyvadlem a dveřmi, které se otevírají do koupelny je hodně malý prostor, člověk stojící u umyvadla by mohl dostat dveřmi do zad...

  5. Zvětšit wc směrem do dětského pokoje cca o 30 cm, aby se daly dveře otevírat do místnosti a vešlo se umývátko na ruce. 

  6. Převrátit otevírání dveří do dětského pokoje. Lepší přístup do skříněk.

  7. Převrátit otevírání vchodových dveří. Předsíň je dost široká, naproti šatní skříně se vejde botník s háčky.

  8. Posunout dveře do pracovny tak, aby se vedle nich vešla skříň šířky 2 m a zvážit nutnost rozdělení předsíně stěnou s dveřmi. 

Koupelny

Archiv - Kuchyň B

Z leva potravinová skříň (60), lednice, vysoká skříň s vestavnou troubou a mikrovlnkou (60 cm), nízká úzká skříňka s výsuvem (30 cm), rohová skříň s dřezem (horší využití rohu, než ve verzi A, myčka (60 cm) skříňka nebo zásuvky (60 cm), zásuvky pod varnou desku (60 cm), skříňka nebo zásuvky (50 cm). Nahoře standardní skříňky cca 32 cm hl., ve kterých může být na "ozvláštnění" nika a otevřené police. Pěkně by vypadaly i plné skříňky, záleží co máte raději. Nad linkou podhled tak, aby měla standardní výšku 2,6 m víc už je zbytečné, ani by to nebylo pěkné.

Ostrůvek 170 x 90 cm - 2x zásuvky (85cm), ze zadu nika, tenktokrát uprostřed. Průchod mezi skříněmi a ostrůvkem 120 cm.