Jakou barvou vymalovat pokoj?

11.11.2021

Vybrat správnou barvu do pokoje je docela věda. Ve vzornících je spousta odstínů. Navíc barva, která se vám líbí na malém čtverečku, může ve velké ploše překvapit, protože vypadá úplně jinak, než jste si představovali. Každému se samozřejmě líbí něco jiného, ale přesto je dobré zohlednit určitá doporučení. Některé barvy se hodí víc do kuchyně či koupelny, jiné jsou vhodné do dětského pokoje. 

Co barva, to nálada

Jak je vůbec možné, že na nás každá barva působí úplně jinak? 

Všichni asi známe to typické škatulkování - červená je agresivní, modrá je pro kluky a růžová pro holky. Asociace, které si vytváříme mohou mít různý původ. Některé z našich asociací jsou geneticky podmíněné. Matka Příroda nás vždy chrání a vymyslela několik způsobů, jak nás upozornit, co by nám mohlo ublížit na zdraví. Třeba sytý odstín červené muchomůrky přímo křičí, že je jedovatá. Takových příkladů se dá vyjmenovat stovky. 

U některých barev máme jednoduše přirozeně zafixované jejich vlastnosti a to je dobře. Další významy se sami učíme během našeho života. Některé přebíráme od společnosti, přirozeně podléháme trendům, které se v průběhu času mění. Věděli jste například, že dříve byla modrá barvou děvčat? Barvy si také pojíme s různými zážitky a vzpomínkami. Spávali jste na prázdninách u babičky pod růžovou peřinou? Pak si tuto barvu spojíte s prázdninami, klidem a bezstarostností. 

Co ovlivňuje náš výběr

Barvy člověka povzbuzují, uklidňují, nebo jsou neutrální. Obecně se dělí na teplé a studené. Teplé nás zahřejí, povzbudí, a vyvolávají v nás emoce. Proto se hodí do společenských místností, jako například do obývacího pokoje, kuchyně nebo dětských pokojů. Naopak studené nás spíše uklidňují a jsou vhodné v místnostech, kde chceme relaxovat, odpočívat nebo se zkrátka soustředit sami na sebe - tzn. do ložnice, koupelny nebo do pracovny.

Při výběru ideální barvy je potřeba také zvážit, jak světlou či sytou barvu chceme použít. Světlé barvy pokoj zvětší a projasní.

Tmavé barvy zase vytváří intimnější atmosféru ve velkých místnostech. Pokud se jedná o malý pokoj, použijeme tedy světlé barvy. 

Obecně platí, že neutrální a světlé barvy jsou nadčasové a budou se vám hodit i k různobarevnému nábytku. Nejlepší je zvolit barvu stěn až když víte, jaký budete mít nábytek a hlavně akcentující doplňky. Celý interiér tak sladíte a nestane se vám, že barva polštářků na pohovce nebude ladit se stěnami.

Co znamenají jednotlivé barvy si můžete přečíst v článku Barvy v interiéru.

Jakou barvou tedy vymalovat

Zlatá trojice šedá, černá a bílá jsou základní barvy. Šedou i černou dáváme vždy v kombinaci. Na černou pozor! Volte ji uvážlivě, protože výrazně zmenšuje prostor. 

Není bílá jako bílá

Bílá je klasika. Je čistá, nadčasová a hodí se snad úplně ke všemu. Pravděpodobně každý má jednu místnost, která je jednoduše bílá. Možná se vám už ale stalo, že jste si po zdánlivě jednoduchém vymalování bílou řekli, že to není TA bílá, kterou jste si představovali. Jenže nedokážete říct, co se vám na ní nezdá. Jenom víte, že to není to pravé ořechové. Vybrat správnou bílou totiž taky není tak jednoduché. Když zajdete do obchodu s barvami, zjistíte, že bílá barva může mít spoustu přídavků, které se odvíjí podle pigmentu - standard, plus, bonus, polar nebo profi. Barva standard má bílého pigmentu málo, proto se používá v technických interiérech jako je sklep či garáž. Barvy jako polar či profi jsou těmi nejkvalitnějšími. Působí velmi čistě a dodávají více světla.

Modrá je dobrá.

Když zvolíte světlou variantu modré, je to barva klidu, která vede k produktivitě. Je vhodná do koupelny či pracovny. S tmavě modrou ovšem pozor, může v nás vytvářet jisté napětí. Královská modř je známkou luxusu.

Modrý pokoj
Modrý pokoj

Extravagantní fialová

Fialová působí podobně jako modrá a obecně platí za luxusní extravagantní barvu. Tmavě fialová je velmi reprezentativní a hodí se do společenských prostor. Naopak levandulová je vhodná k relaxaci. Nic tedy nepokazíte, když si levandulovou vymalujete například ložnici nebo dívčí pokoj.

Zelená uklidňuje a vede nás k produktivitě

Je to barva přírody a působí přirozeně uklidňujícím dojmem. Zelená také znamená nové začátky. Proto se skvěle hodí do ložnice nebo do pracovny.

Zelený pokoj
Zelený pokoj

Energické a hřejivé

V posledních letech jsou oblíbené také žlutá a oranžová. Obě jsou velmi energické, společenské a máme pocit, že nás zahřejí. Žlutá navíc opticky zvětší a prosluní každý prostor. Pěkně fungují se světe i tmavě šedým nábytkem. Když je nebudou v přehnaně velké ploše, můžete je použít do obývacího pokoje, kuchyně, dětského pokoje nebo také jídelny.

Barva lásky

Do dívčího dětského pokoje se přirozeně nabízí růžová. Nebojte se ji ale použít například i ve vlastní ložnici. Tato barva lásky vás totiž i uklidní po celém dni stráveném prací.

Pozor na červenou

Kromě toho, že je červená barva moci, je to také barva agrese. Proto ji použijte pouze v menším množství například v obývacím pokoji či v nějakém velkém prostoru, kde se jakoby ztratí.

Teď už jen vymalovat

Jestli si netroufáte nebo se vám nechce malovat, mám pro vás tip, jak sehnat v dnešní době profesionálního řemeslníka. Stačí vyplnit jednoduchý formulář a v klidu domova si vybrat vhodné datum. 

Když si ani po přečtení tohoto článku nebudete jisti výběrem barvy, profesionální malíři vám poradí nejen s TOU BÍLOU. Stačí říct, jaký pokoj chcete vymalovat a jak si ho představujete.

Jste-li z Prahy, Plzně, Ostravy nebo Brna, běžte na stránku MůjAdam.  Stejných služeb můžete využít i na Slovensku, malíři z MaliarAdam vám rádi vymalují v Bratislavě, Banské Bystrici, Košicích či Prešově. Adam totiž disponuje největší sítí ověřených malířů v České republice a na Slovensku. 

Inspirujte se styly bydlení

MetalFusion

05.02.2020

Trendovový svět MetalFusion v sobě propojuje rysy kovu a kamene. Svým čistě metalickým vzhledem představuje inovaci i budoucnost a propůjčuje interiéru technický vzhled.

Monochromatické interiéry v módních uni barvách z kategorií Nude, Taupe a šedomodrá "tón v tónu" s dřevodekory nebo jinými přírodními materiály jsou minimalistické a harmonické současně.

PerfectImperfection vzniká kombinací jako by opotřebovaného materiálu nebo industriálního stylu s velmi klidnými vzory a rovnými liniemi.